Exchange 2007/2010 Smart Host Tanımlama

Arkadaşlar bu yazımda sizlere exchange 2007/2010 üzerinde smart host hizmetini nasıl aktif ederiz bunu göstermeye çalışacağım.

Öncelikle smart Host hizmeti nedir ve bize ne sağlar kısaca bunu anlatmak istiyorum.

Smart host hizmeti exchange sunucunuz üzerinden göndermek istediğiniz mailleri sizin adınıza mail gönderecek olan smart host sunucusuna iletmemizi sağlayan bir mail servisidir.Peki bu işlem bize ne gibi bir fayda sağlar ?

Bu işlemi hali hazırda benim exchange sunucum da yapıyor niye başka bir firmaya bunun için para ödeyeyim !

Bu işlem için 3 tane belirgin sebep sunabiliriz.

1. İpnizin kara listeye düşüp mail gönderememe sorununu ortadan kaldırır ve sürekli acaba kara listeye düştüm mü korkunuz olmaz.

2. exchange sunucunuzu static ipli herhangi bir adsl hattı üzerinde bile kullanmanızı sağlayıp özel bir hatta (g.shdsl) fazla para ödemenizin önüne geçer.

3.Mailleriniz alıcısına spam olarak düşmez

Smart host hizmetini 2 farklı şekilde satın alıp kullanabilirsiniz.

1.Sadece mail göndermek için kullanıp size gönderilen mailleri direk exchange sunucunuza iletilmesini sağlayabilir.

2. Hem mail göndermek için hem de size atılan maillerin exchange sunucunuza düşmeden önce smart host sunucusuna düşmesini sağlayıp sonrasında exchange sunucunuzda zamanlanmış ufak bir script çalıştırarak mailleri kendi sunucunuza çekebilirsiniz.

2. seçeneği mail trafiği yoğun olan ofislere tavsiye etmiyorum çünkü belirli aralıklarda maillerde tıkanmalar meydana gelebilmekte.Ancak avantajı da size atılan mailler öncesinde smart host sunucusunda anti spam ve antivirüs taramasından geçtikten sonra sunucunuza iletilmektedir.

Bu hizmeti sunan güvenilir servis sağlayıcıları ve hosting firmaları mevcut biraz araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Şimdi ilgili hizmeti satın aldıktan sonra exchange management konsol üzerinde yapılması gereken ayarları gösterelim

1.Resim Alt

Exchange management konsolu açtıktan sonra Organization configuration altında bulunan Hub Transport tabına tıklıyoruz sağ taraftaki başlıklardan Send Connectors başlığına tıklıyoruz ve altında bulunan ilgili connectors üzerine sağ tıklayıp properties kısmına geliyoruz.

1

2.Resim Alt

Sonrasında network tabına gelerek Route mail through the fllowing smart host kutucuğunu işaretledikten sonra Add butonuna tıklıyoruz.

2

3.Resim Alt

Sonra açılan pencereden Fully qualified domain name (FQDN) yazan yerdeki kutucuğu seçiyoruz ve size verilen smart host adresini bu alana yazıp ok butonuna tıklıyoruz.

3

4.Resim Alt

Daha sonra Change butonuna tıklıyoruz.

4

5.Resim Alt

Açılan pencereden Basic Authentication kutucuğunu işaretleyip User name ve Password yazan kısımlara size verilen kullanıcı bilgilerini girip ok butonuna basıp tüm pencereleri kapatıyoruz.

5

Artık smart host hizmetinizi hiç bir restart işlemi yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>